Kimdir?

VELADET:
Anne ve baba tarafından aslen Samsunluyum.
03 Ekim (H: 7 Muharrem 1405) istanbul doğumluyum.
1984 ile 1990 arası Şişli’de, 1990 ile 2000 arası Avcılar’da ikamet ettim.
İlk (Firuzköy İ.Ö.O), orta (Cumhuriyet İ.Ö.O) ve lise (Süleyman Nazif L.F.S.B) öğrenimini de aynı ilçede tamamladım.


ÇOCUKLUK DÖNEMİ VE DİNİ TEDRİSAT:

Küçük yaşlardan itibaren dini eğitimler aldım. Özellikle ortaokul ve lise dönemlerimde Sn. İbrahim MADAK hocamdan çok ders aldım. Haftada bir de Ferruh EREL hocamdan alıyordum. Müftülük kurslarına, konferans, seminer ve toplantılarına katılmayı ihmal etmiyordum. İbrahim MADAK hocamın teveccühüyle henüz orta okul yıllarımda minarede ezan okuyor, mihrapta namaz kıldırıyor ve cami kütüphanesi ekseninde vaaz ve sohbetler icra ediyordum.


RADYO SOHBET PROGRAMLARIMA BAŞLAMA:

Her ilim meclisine ve irfan halkasına katılmaya gayret ettiğim zaman diliminde henüz 15 yaşındayken yazılı olarak ve arada telefon bağlantılarıyla katıldığım 108.0 Dolunay Fm tarafından radyo sohbetleri yapmam istendi.2001’den 2002’ye kadar orada, 2003’te Boğaziçi fm’de 2005’ten beri de 103.2 Özel Fm’de radyo sphbetlerime 2001 Yılından itibaren yaklaşık 18 yıldır devam ediyorum.2005’ten bugüne 103.2 Özel Fm’de Hz.Peygamber’i ve Sahabe’yi GAFLETTEN KURTULUŞ isimli radyo programıyla anlatmaya devam ediyorum. Ülke genelinde birçok bölgesel ve yerel radyo kanalı eski radyo kayıtlarımı yayınlamaktadır.MEDRESE VE İLAHİYAT:
Klasik medrese eğitimini muhterem Ramazan BALIM hocamdan medrese-i mahmudiye’de icra ettikten sonra A.Ü. İlahiyat Fakültesinde eğitimimi tamamladım. İkinci üniversite olarak ta Kamu Yönetimi okudum.


ASKERLİK:
2003 Yılında Hava Savunma olarak Ankara Mamak Çavuş Talimgâhına Muhabere olarak devam ettim. 90 Günlük eğitim den ayrılıp 40 küsür günde dağıtıma gidenlerden sadece ben Erzincan 3.Ordu İstihbarat bölüğüne usta birliğine gönderildim. Bir müddet sonra Hizmet birliğine geçişim yapıldı. Askerliğim sürecinde Hizmet birliği yazıcısı ve 3.Ordu Cami imam-hatip’i olarak Erzincan’da askerlik vazifemi yerine getirdim.


ASKERLİK SONRASI CAMİDE İMAM-HATİPLİK:
Askerlik dönüşünde Avcılar’da Üniversite Mahallesinde yeni açılmış bir mescidde imam-hatiplik vazifemi sürdürdüm. Diyanet işleri Başkanlığı’nın İmam-Hatip yeterlilik belgesini kazandıktan sonra İstanbul Fatih’te imam-hatip olarak görev almak için girişimlerde bulundum.O zamanki İstanbul Müftü yardımcısı İlyas Serenli hoca , belgelerimi (özgeçmiş ve diploma-sertifikalar) gördükten sonra kısa bir mülakat imtihanı (Kur’an tilaveti ve ezan) yapmış ve sonrasında Kadıköy Moda camii ilk teklif olarak sunmuştu. (O zamanlar Fatih diye ısrar etti. Lakin şimdiki Adnan olsaydım Kadıköy Moda camiinde imam-hatip olarak görev yapmayı kabul ederdim). Sonrasında İl müftülüğüne gittiğimde İlyas Serenli hoca yerine göreve atanan eski Zeytinburnu müftüsü Mehmet Aşık bey, 3 Ay kadar süren diyaloglarım sonrasında Sultan çiftliği ve Bayrampaşa’da 4-5 cami de seçenek sundu. Lakin Fatih’te ısrarcıydım. Atamalar sebebiyle imamlığı bıraktım.


HAC-UMRE REHBERLİĞİNE BAŞLAMAM:
İlk kez bir grubun başında yardımcı hoca olarak Kasım 2002 yılında Ramazan umresinde görev yapmıştım. 2007 Yılı ocak ayı itibariyle Berat Turizm Hac ve Umre firmasında din görevlisi-tur rehberi olarak başladığım mesleğimi sürdürmeye devam etmekteyim. Kasım 2018 İtibariyle 8 Hac 40 Umre 1 Kudüs turunda din görevlisi olarak görev yaptım.


YAZARLIĞA ADIM VE KİTAPLARIM:
Bu yoğun koşturma esnasında radyo dinleyicilerimin ve sohbet meclisi arkadaşlarımın isteğiyle Kurtuluş Nasihatleri isimli ilk eserimi yazdım. 2002 Yılı itibariyle 26 dini konuda kitap yazmak nasip oldu. İstanbul Fatih Furkan Kitabevi basım ve yayın işini 2017 yılına kadar sürdürdü. 2017 İtibariyle hiçbir yayıneviyle bağım kalmadı.Bunun üzerine ise tüm dünyada online alınabilecek bir sistemle GOOGLE PLAY üzerinden satışları gerçekleştirildi.

Her alanda bir hizmet yapabilmek arzu ve hevesiyle 2002 yılında Unkapanı Çağ kasetçilikten 2 adet sohbet kaseti de çıkartmıştık.
(90 dk 1- Ölüm: sonsuz saadet mi, sonsuz hüsran mı?
2- Hz.Peygamber’in son anları)

Fatih Feza Kültür salonununda GAFLETTEN KURTULUŞ isimli tiyatro eksenli sohbet programı dahi icra ettim. 3 Yıl sonunda benim bu alanda hizmet etmeme gerek olmadığı kanaatiyle tiyatrosal gösterilerime son verdim.

İlim tahsilinde irfan tahsilini yürekten icra edebilmek ümidiyle tasavvufi eğitimden de Halidi nakşi ve muhibbi Cerrahi olarak müstefid oldum.

Dini meseleler üzerinde bazı tv programlarına konuk olarak katıldım, röportaj verdim.
(ATV Zahide ile Yetiş Hayata,
TNT Petek Dinçöz Arım Balım Peteğim,
Show Tv Siyaset Meydanı,
Kanal Turk Ana Haber,
Kanal A Ana Haber,
Tv5 İbrahim Bedir ile hafta sonu haberleri,
Hasan Hüseyin ile Esmaul Husna,
Kanal 7 Ramazan iftar,
Beyaz Tv Ana Haber,
Artı 1 Turgut Erat ile Cuma Sabah gündemi,
TVEM Gerçekler
Akit Tv Gündem
Akit Tv Pazar sohbeti vs


Bazı gazetelere dini konularda mülakat verdim.
(Haber Türk,
Yeni Asya,
Yeni Akit,
Vakit)


Uzun dönem televizyon programı olarak;
2010-2011 sezonunun tümünde SHOW TV ‘de Siyaset Meydanı isimli programda 7 ay sabit katılımcı yorumcu olarak bulundum.
2012 Ramazan ayında KANAL 7’de her akşam iftar saatinde Prof.Dr.Mustafa Karataş’la iftar programın bünyesinde yayınlanan “Tefekkür Saati – Türbeler” konulu programın Ramazan ayı boyunca 1 ay ,29 bölüm vtr çekimlerinde sunucu-yorumculuğunu gerçekleştirdim.

Bazı internet sitelerinde (Haber5,  Gözyaşı) yazılar yazdım. NİYAZ DERGİSİ’nde Rasulullah’ın siyeri başlıklı bir yazı dizisi, Sahabi başlıklı 2.bir yazı dizisi olmak üzere yazılar yazıyorum. Vuslat Dergisi gibi başka dergilerede çeşitli konularda makale yazdım.

Hem günümüze hem de gelecek nesillere büyük bir miras olarak başardığım en nadide çalışmalarımın başında gelen HZ.MUHAMMED İZİNDE HİCAZ HARİTASI çalışmam 2002 yılından bugüne hala devam ediyor.
Online harita linki:
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1H70Bfo8DRqJCTGNT8PytJe9uSUo&ll=22.93196371012636%2C40.50733294375004&z=7

Yukarıdaki linki orjinal haritaya yönlendirir. Aşağıdaki frame ise sitemizden görsel sağlar.

Nacizane bütün çalışmalarımı www.AdnanSensoy.com resmi web sitem üzerinden “insanlığın olur ya bir zerre kadar dahi olsa istifade eder ” temennisiyle web üzerinden istifadesine de sunarak bu alanda da kendimce hizmete youtube, facebook, twitter üzerinden devam ediyorum.

BAZI BELGE VE SERTİFİKALAR
+A.Ü.İLAHİYAT FAKÜLTESİ :2002
+KLASİK MEDRESE (RAMAZAN BALIM MEDRESESİ):2002
-HOLLANDA ROTTERDAM İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ UZAKTAN EĞİTİM :2013 (kısa süreli başvuru ve terk)
÷A.Ü. KAMU YÖNETİMİ :2015
* DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI: İMAM-HATİP YETERLİLİK BELGESİ 2006 VE KPSS DHBT 2016
*TAEKWON-DO (VAHYETTİN YILDIRIM SPOR OKULU) : 1.DAN (SİYAH KEMER)
*TÜRSAB (TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ) : ARAPÇA 2013 ENFORMASYON BELGESİ
*İSMEK ARAPÇA : A1 VE A2 SERTİFİKALARI
*İSMEK İNGİLİZCE: A1 VE A2 SERTİFİKALARI
*İSMEK LİDERLİK: SERTİFİKA
*İSMEK DİKSİYON: SERTİFİKA
*BTCE AVRUPA DİL PORTFOLYESİ : SERTİFİKA
*YOUTUBE: KANALINIZI BİR MARKA HALİNE GETİRME SERTİFİKASI

GÖNÜLLÜSÜ OLDUĞUM BAZI KURUMLAR
* TÜRKİYE DİYANET VAKFI BAĞIŞÇISI & GÖNÜLLÜSÜ
* TÜRK KIZILAYI BAĞIŞÇISI & GÖNÜLLÜSÜ
* İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ) BAĞIŞÇISI & GÖNÜLLÜSÜ
* LÖSEV (Lösemili Çocuklar Varkfı) BAĞIŞÇISI & GÖNÜLLÜSÜ
* TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) FİDAN BAĞIŞÇISI & GÖNÜLLÜSÜ
* ÇEKUD (çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) FİDAN BAĞIŞÇISI & GÖNÜLLÜSÜ
* YEŞİLAY BAĞIŞÇISI & GÖNÜLLÜSÜ

İstanbul Fatih ‘te ikamet ediyorum. Sevgili Peygamberimiz’in (sav) torunu Hz.Hüseyin’in (ra) neslinden, Seyyid Ahmed Bedevi’nin (ks) Siirt Halenze’li Ehl-i Beyt-i Rasulallah’tan Gülmek ailesinin kerimesi ile evli ve Rumeysa’nın, Hayrunnisa’nın ve Mâriye Zehra’nın babasıyım.

Sayısız, sınırsız ve tarifsiz nimetlerinden dolayı Rabbim karşısında mahcubum. Ve yalnızca O’nun rızasını ve tüm insanlığın selametini temenni ediyorum. Başka hiçbir hesabım, hiçbir beklentim, hiçbir planım, hiçbir bağlantım yok. 

Her insanın kendi hayatında inişli, çıkışlı, boşluğa düştüğü zamanlar olur ve olmuştur. Ne var ki biz hep O’na güvendik, O’na yöneldik.

Bu sebeple sitemizin ana sayfasına şöyle ilan ettik: Hz.Muhammed’in kutlu izine talip sâde bir kul, Adnan Şensoy’un sitesindesiniz…


VASİYETİM

ÖLÜM BU NE ZAMAN GELECEĞİ BELLİ OLMAZ.BEN DE GÖRDÜĞÜM BİRKAÇ RÜYANIN ETKİ VE MANASIYLA HERGÜN BENDE KENDİMİ YOKLAR VE HESABA ÇEKERİM DİYE SON TAVSİYE VE VASİYETLERİMİ ŞİMDİDEN YAZAYIM İSTEDİM:

SON TAVSİYELERİM:
“ Kur’an ve sünnetteki tüm Peygamberlerin ve Salihlerin vasiyetidir son sözlerim:
Gizli ve açık her yer ve durumda; ALLAH’a karşı gelmekten sakının.
Kur’an-Hadis-Siyer-Fıkıh her gün yatmadan önce tamamlamanız gereken virdiniz (vazifeniz) olsun.
Kulların yargılama (ön yargı-eleştiri) ve yadırgamalarından (haksız ithamlarından) ALLAH’a iltica edin ve asla hayır niyetiyle yüklü hiç bir şey için Allah’tan ümit kesmeyin.
ALLAH ne güzel dosttur, RASULULLAH ne güzel rehberdir. Kurtuluş ve saadet ise yalnız budur.
Şahit olun:
bendeniz ömrüm boyunca gece-gündüz gayret ettim. Yine de beceremediysemde ömrümü Allah’a hibe ve kurban sundum.Seyrü seferim, azmu cezmim, yegane gayretim daim buydu.
Rabbim;
amellerimizdeki kusura rağmen niyetimizdeki aşk, ihlas, ihsan, irfan hatırına mahşer günü Hz.Muhammed ve özlem duyduğumuz Ricalullah ile livailhamd’da haşretsin hepimizi…”

VASİYETİM (Maddi ve manevi külfet olmaz ise):
Aileme;
Türkiye’de vefat edersem ilk gün bekletin cenazemi ev veya başka mahalde.
Hem üzerinde hakkım olanlar, hemde üzerimde hakkı olanlar bilsin ve duysun ki vefatımı belki katılırlar son vazifeye.
Web sitem, sosyal medyam, cep telefonumdakilere sms ile bilgi veriniz.
Katıldığım TV İhbar hatlarına ve radyo sohbetleri yaptığım radyolara bilgi veriniz.
İmkan dahilinde Malum 3-5 gazeteye ilan çekiniz.
Bu birgünlük bekleme ile Hem bu bir günlük içinde benimle ölümü ve dünyanın faniliğini hatırlarlar.İlk namaz vaktinde mezara bırakılıp unutulanlardan olmayız en azından. Bir gün bir gündür.
Fatih camiinde cenaze namazım eda edilsin. Mümkünse Edirnekapı mezarlığına, Eyüp Sultan mezarlığına değilse nasip olan bir yere defnimiz olsun.
Mezar taşım üzerindeki yazı bu sayfadaki resimdeki gibi olsun. Ama mermerinin sağı solu süs vs olmasın. Mezarımın üstüne gül fidanı, zeytin fidanı, ıhlamur fidanı vs dikene şimdiden duacıyız.
Mutlaka okuduğum Kur’an’larımdan bir Kur’an kefenimin içine konulsun. Ben hocayım kimse yorum yapmasın. Hükmü de ahkamı da biliriz. Adağım var Rabbime, vaadi var kuluna. İlişmeyin ricamı yerine getiriniz…
Kefen olarak 2002 den beri Hac ve umrelerimde giydiğim ve evde sakladığım 4 ihramım kefen olarak giydirilsin.
Olur da Medine’de vefat edersem kimse ilişmesin. Orada bırakın. Türkiye’ye getirmeye çalışmayın. Memleketten dua edersiniz.

DOSTLARA;
tavsiye ve nasihatlerim hep çıkarsız ve dostçaydı size.
Hayatımda hiç kimseye menfaat beklentisiyle kelam etmedim.
Adnan hoca olmanın sorumluluğunu Adnan olmanın zafiyetlerinin hep önünde tuttum.
Sevdiğimde Allah için sevdim, kırıldığımda Allah için merhametten dolayı kırıldım, gücendim.
Hiçkimsenin arkasından konuşmadım, unutmadığım sürece konuşturmadım. Bana sorulan sorular da bile ismen kimse hakkında konuşmamayı tercih ettim.
Bilerek ve kasten kimseyi incitmedim. Kasten bir kusura batmadım.
Mahşerin açık meydanında Allah şahit olarak yetecektir.
İnşaallah bu ölüm ile düşünürsünüz üzerinde.
Elbet bir gün iyi dostlarla Kur’an müjdesiyle livailhamd sancağında buluşur , mizanda karşılaşır ve inşaallah kevserde buluşup sırattan cennete rücu ederken karşılaşırız.

EMEK VERDİĞİMİZ MEKANLARA;
sohbetlerimiz, kitaplarımız, sözlerimiz ve yazılarımız devam ederse sadaka-i cariyemiz olur şükran duyarız duacıyız. Olmazsa canınız sağolsun.
Herkese:
Adnan ölür kendi kıyameti kopar. Birgün sizinde kıyametiniz kopar sonra tüm dünyanın kıyameti kopar. Unutmayın. Her gelecek yakındır. Gülün eğlenin helal dairede neşelenin, çünkü dünyada müminindir, ahirette…

ŞİMDİ BEN BUNA BAKARIM HERGÜN HAYATTAYKEN,
SİZDE ARDIMDAN BAKARSINIZ BEN MEMATTEYKEN…

Bu gece çok kederliyim. HAYDİ EYVALLAH…
Ya görüşürüz nasip olduğu kadar dünyada veya vuslat ederiz nasipde varsa vuslat ukbada…

Selamun aleyküm ve aleyna ve rahmetullahi ve berekatuh.

Fatih demek; fethi gerçekleştiren kişi demektir. Fetih demek; Hz.Adem (a.s.) Babamızdan – peygamberimizden, Hz.Muhammed (S.a.v.)’e kadar devam eden ve kemale erip tamamlanan islam dinini mekanlara, makamlara, kişilere, gönüllere, asırlara, zamanlara yaymak demektir. “Yeni Fetihlerin Sancaktarı olarak hizmete başlayacaksınız. “ “TEK KİŞİ OLSANIZ BİLE YÜRÜYECEKSİNİZ”

BENDEN SİZE HATIRA RÜYALAR:
CAMİ RÜYASI