Kimdir

ADNAN ŞENSOY KİMDİR?


Anne tarafından Samsun Tekkeköy, baba tarafından eskiden Çarşamba ilçesine bağlı şimdi kendi ilçe olan Salıpazarı’lıyım. 1810’larda TERME’liymişiz

03 Ekim (H: 7 Muharrem 1405) istanbul Şişli doğumluyum.  Annem ben doğduğum zaman Şişli Etfal hastanesinde yangın çıktığını anlatır hep. Yine beşikteyken abimin beni küçük kamyonuna bindirip okmeydanındaki evin balkonundan beni aşağıdaki boşluğa atmak için çalıştığını ancak kafamı demirliklerden geçirmeyi başaramadığından komşu kadının anneme seslenmesiyle annemin yetişip beni kurtardığını ve benim için ona:

-oğlum bu kardeşin bebek dediğini bu nedenle orta okula kadar abimin bana bebek dediğini de anlatır.

 Yine çocukluğumda babamın amcası ve yengesinin beni çok sevdiği için kendilerinin çocuğu olmam için kaçırdığını da anlatır.

Anneme söyledim hayatımı bir gün sesli kayıt yapsın da yayınlayayım insanlara hem canlı roman hem de bir teşvik ve ibret olarak hatıra kalır diye. O da yazıyorum dedi. Kısmet bakalım bitirirse paylaşırız

1984 ile 1990 arası Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesinde, 1990 ile 2000 arası Avcılar Firuzköy’de ikamet ettim

İlk (Firuzköy İ.Ö.O), orta (Cumhuriyet İ.Ö.O) ve lise (Süleyman Nazif L.F.S.B) öğrenimini de aynı ilçede tamamladım. Sonradan 1. üniversite olarak ilahiyat, 2.üniversite olarak Kamu Yönetimi okudum. Şimdi yüksek lisans (master) olarak rehberlik okuyor, islam hukuku için mülakat sonucu bekliyorum.

ÇOCUKLUK DÖNEMİ VE DİNİ TEDRİSAT:

İlkokul döneminde sadece yaz Kur’an kurslarına adeten birkaç hafta giderdik. Lakin ben 10-11 Yaşından sonra camideki bağımı kuvvetlendirdim.

Bunda ilkokul yaz kursunda tanıştığımız ve bize yön katan Yozgat’lı Ünal abinin , ortaokul din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenim  Cem DOĞRU’nun, Ortaokul türkçe öğretmenim Merhum Hasan hocanın ve Firuzköy Cami imam-hatibi Merhum Hacı İbrahim MADAK hocamın etkileri çoktur. Küçük yaşlardan itibaren dini eğitimler aldım.  

 Ortaokulda Üstaz Süleyman Hilmi TUNAHAN kurslarından birine gireyim, oradan da imam-hatip’e geçeyim istedim evdekiler razı olmadı. Güvenlikçi bir Bayram abi vardı. Birkaç defa  Şeyh Abdulbaki EROL’un halifeleriyle görüştürdü. Menzil’e gidiş biletleri vs ayarladı. Annem ona da o zaman bırakmadı .

Kazım hoca idi sanırım. Bir amca ile kadirilere katıldık, Ünal abiyle nur talebelerine karıştık, sofilerle nakşilere iştirak ettik,  Saadeti Ebediyye karmaşaları vs derken arı gibi her yere konduk.

 Özellikle ortaokul ve lise dönemlerimde  merhum Hacı İbrahim MADAK hocamdan çok ders aldım. Haftada bir de  Fatih Çollak hocanın talebesi Marmara İlahiyatta o dönem öğrenci olan ve Fatih Cami baş imamı şimdi Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu Başkanı olan  Hafız Osman ŞAHİN hocanın hafızlık talebesi ve Fatih Cami Osmanlı müderrisi namlı üstadı Mehmed Emin SARAÇ hocaefendinin de talebesi şimdi çilehane cami imam-hatibi Hafız Ferruh EREL hocamdan alıyordum. Müftülük kurslarına, konferans, seminer ve toplantılarına katılmayı ihmal etmiyordum.  

 Tokat’lı Merhum Hacı İbrahim MADAK hocam caminin kütüphanesinin anahtarını ortaokul dönemimde bana bırakmıştı. Ortaokulda öğlenci olduğumda merhum müdür yardımcısı Hasan hoca öğretmenlerin sigara içme odasının anahtarını bana vermişti orada vakit namazlarını kılar ve tenefüslerde vakit geçirir, sabahçı olduğumda Ben sabah okula giderdim, okuldan geldikten sonra yatsı namazına kadar Firuzköy cami kütüphanesine çekilir ve oradaki kitapları okur dururdum. Merhum hacı İbrahim MADAK hocam da her kitap azalttığımda yenilerini getirirdi. Bediüzzaman’ın Risale-i nur külliyatları, İmam-ı Rabbani’nin Mektubatları, Diyanet Kitapları, Taberi’ler, İbn’ul-Esir’ler, Kısas-ı Enbiya’lar, Fedailu-Ashab’lar, Menakıb-ı Evliya’lar, Mevlana Mesnevi’ler, Kütüb-i Sitte’ler vs derken okudukça insanlardan koptuğum bir dönem…

Sonraları merhum Hacı İbrahim MADAK hocamın teveccühüyle henüz orta okul yıllarımda minarede ezan okuyor, mihrapta namaz kıldırıyor ve cami kütüphanesi ekseninde vaaz ve sohbetler icra ediyordum.

Beşiktaş Fulya tesislerinde miniklere katılmış seçilmemiştik. Sonrasında Firüzköy sporda birkaç ay oynadım sağ kanatta. Bir yandan  Vahyettin YILDIRIM hocamın spor okulunda hem Taekwon-do yapıyorum, arada body boulding ve kick boks katılıyorum.

Yoğun aktiviteler . Vahyettin hocam babacanlığıyla hep kolladı beni. Diğer alanlarda bana destek çıktı. Pum kemer (kırmızı siyah olarak) ara verdiğim Taekwon do’ya lisanslı Siyah kemer 1.dan yapmamı sağladı.

Lise 1 yılı benim boşlukta olduğu bir dönem yaşattı. Neydim ne olacaktım. Ortaokulda şekillenen kimliğim mi, yoksa güncel akımlara mı kaptıracaktım. O bir yılın sonunda o ortaokuldaki yüce ideal ve hedeflere odaklanan adnan olma kararımı netleştirim. Öyle ki Mayıs 2001 yılı lise sonundaki okul yıllığında şu arkadaşlarımın yazdıkları size durumu özetleyecektir:

RADYO SOHBET PROGRAMLARIMA BAŞLAMA:

 Yalova’daki komşularım hatırlarlar; HALVET’te ŞÖHRET olur derlerdi.  Dini yaşam tarzım sebebiyle evden ayrılmak durumunda kaldım. Neydi tarzım. Sadece adetten gelen İSLAM’ı hazmedemeyişim.

Düğünlerde meydanda halay çekecek, dans edecek, masalarda kadehleri boş çevirmeyecek, dansözlere eşlik edecek sonra Kandillerde tövbe edip 7 cami gezip günlük kaza kılacaksın, Cuma namazı kılıp kaçacaksın, cenazelerde duaya katılacaksın , Kur’an’ın ve ilmin ne dediğini okuyup okuyup durmayacaksın derinleşirsen kafayı yersin. vb ile ritüellere sıkıştırılan bir tarzı benimsememiş olmam. Daha neler neler annem bu satırları görse ağlar ağlar durur. Dayaklar yedim, hakaretler yedim, iftiralar ve ithamlar yedim, ötekileştirildim, psikolojik zorbalık ve baskı gördüm. Ailemden, akrabadan, sokaktan, çevreden;

 Ah yıllar. Elhamdulillah sıyrıltan ALLAH’a;

 Nefes alacak yer bırakmamışlardı. Tek suçum kendimi Kur’an ve sünnetin anlattığı İSLAM’ı öğrenmeye ve yaşamaya adama hevesimdi.

Detayı mahşer günü sergilenir. Allah hepimizi bağışlasın

Sonucunda artık terki sıla icap etmişti.

Bir kaç defa evden kaçıp Mekke’ye yürüye yürüye gitmeye çalışırken annem yakalamıştı merdivenlerde sırt çantam; geceleri ev halkı ışıktan rahatsız oluyor diye mum ışığında okuduğum, gündüz de balkonlarda sessizce defalarca okuduğum yeşil matbu  Ali Fikri Yavuz hoca mealli Kur’an’ım; ve şuanda annemde olan meşhur yeşil seccademle yakalanıyordum her seferinde annem tarafından. Her yakaladığında anne hakkını öne sürer ve :

-nasıl gideceksin Mekke çok uzak; dediğinde :

-Gidemezsem o yolda ölürüm derdim .

İlahi hikmet kim der yıllar sonra o yolun yolcusu değil hizmetkarı olacak kadar gitmek nasip olacak

 Gel zaman git zaman derken annem sonunda Yalova’da okumakta olan abimin yanına beni gönderdi.YALOVA’da abimin yanındaki boş betonlu odada o meşhur yeşil seccademin üzerinde tek başıma kışı geçiriyor ve Allah’ın emaneti almasını ümit ediyordum. Derken  komşu çocukların abime ziyareti gelip gittikleri bir zamanda tevafuken karşılaşıp tanıştık. Bizi Allah sevdirdi demek ki onlara komşular tanımaya bilmeye başladılar. Biraz meczup biraz abid bir çocuk diye Komşular artık eve yemek vs getiriyorlardı. Ben Firuzköy cami kütüphanesinde bulduğum ve Yalova’daki evin yakınında bulunan camideki imam arkadaş tarafından hediye aldığım  Şeyh  Muzaffer OZAK ‘ın İrşad isimli kitapları ekseninde sohbetler yapıyordum. Tesiri Allah’tan. O sohbet metinlerim geçen eski bir çantamdan çıktı. Paylaşayım en aşağıda bana bir anı size bir feyz olur diye:

Orada Selefi grupların sohbetlerine, kadiri toplantılara, rüfai ve uşakilere iştirak ettim. Aklıma gelmeyen birkaç gruba daha.

Sonra Dolunay Fm isimli radyodan haberdar olmuştum,  radyoya metinler göndermeye başlamıştım. Her ilim meclisine ve irfan halkasına katılmaya gayret ettiğim zaman diliminde henüz 15 yaşındayken yazılı olarak ve arada telefon bağlantılarıyla katıldığım  108.0 Dolunay Fm tarafından 2001 Kasım radyo sohbetleri yapmam sahibi  Mustafa DURSUN bey tarafından istendi.2001’den 2002’ye kadar haftada üç gün orada, 2003’te Boğaziçi fm’de her Cumartesi akşamı saat 21.00’den Pazar sabah 06.00’a kadar sadece Rasulullah’ıﷺ anlattığım radyo sohbetim vardı, sonra ise 2005’ten beri de 103.2 Özel Fm’de aynı çizgide radyo sohbetlerime  2001 Yılından itibaren yaklaşık 19 yıl devam ettim.2005’ten bugüne  103.2 Özel Fm ‘de Hz.Peygamber’iﷺ ve Sahabe’yi  GAFLETTEN KURTULUŞ isimli radyo programıyla anlatmaya devam ettim.  Mart 2020 ‘de radyo sohbetleri noktalandı. Ülke genelinde birçok bölgesel ve yerel radyo kanalı eski radyo kayıtlarımı yayınlamaktadır  

19 Yıllık radyo sohbetlerimin arşivi için:https://app.box.com/s/zf2ypzzs1kd7u9givend

MEDRESE VE İLAHİYAT:

Radyonun umre grubuyla 2002’de ilk umre görevim nasip oldu.  34 Günlük tam Ramazan umre görevimde Medine’de Hasan Abdurrahman isimli bir Suud’lu zengin ile tanıştım. Londra’da yaşayan eşi Kosovalı olan bu insan beni çok sevdi. Onunla babun’nisa kısmındaki küçük alanda Rasulullah’ın kabrinin yanında tanıştık. Evine götürdü, ailesiyle tanıştırdı, harçlıklar, hediyeler vs derken  Medine İslam Üniversitesinde okumamı önerdi. Hocalarıyla tanıştırdı. Medine’de kal. Evin eşin aşın   bizden dedi. Annemle konuşup karar vereyim dedim. Annem asla ve katta izin vermedi.  Hasan Abdurrahman kararımdan dönersem aramamı istedi. Medine kapısı açılmıştı kapattık. Umre dönüşü Ailevi sebeplerden ötürü eve dönemedim. Ailevi sebeplerden akrabalarda beni sahiplenemediler. Kimsesizdim yani özetle.

Radyo dinleyicilerimden  Şaban ÖZER abi başta olmak üzere bazı ablaların, abilerin evinde kalıyordum. Bir takkem var namaz ve sohbetlerde taktığım, bir eski aç kapa nokia telefon, bir de uzun bir paltom ile biraz çamaşır.

Kestirme yolla özet ancak böyle. Neyse abilerdi, ablalardı. Onlar da her ihtiyacıma koşuyorlar ben de onlara sohbetler veriyordum.

Annem benim durulmayacağımı görünce oğlu  Ezher Üniversitesi’nde okuyan biriyle tanışıp beni de oğluyla görüştürdü. 1-2 Aya onunla  Mısır’a gidip yerleşecek gönlümdeki   azme orada devam edecektim. Uçak bileti alıp vizeye başvuru aşamasında annem benden ayrılığın hayaline bile dayanamadı beni yine

Ah bu analar var ya bu analar

Sonra yurt içinde çözüm aradık.  Hafız Ferruh EREL hocamın kursuna yerleşeyim istedik. Onunla konuştuk. Yine aile içi sorunlar ters gitti bazı şeyler.  Sonra teyzemin Fatih ilçesinde katıldığı sohbet halkaları vardı. Nihayetinde birkaç kursa başvurduk  Şeker AYDIN teyzem ve arkadaşı  Gönenli Mehmet Efendi nin manevi kızı Fatma teyze vasıtasıyla. Lakin yaşım 18 altı olduğu için ailesiz kimisi almak istemedi, kimisi de 12 yaş üstü diye almak istemedi. Nihayetinde  Şeyh Mahmud USTAOSMANOĞLU ‘na (İsmailağa cami) bağlı bir kurs kabul etti. Hem ders alacak hem sohbet ve ders verecektim.  Ramazan BALIM hocam sahiplendi, masraflarımızı karşılattı, abiliğini de esirgemedi. Bana iyi niyetle de olsa ablalar, evler, konserler, radyo aktiviteleri vs bırakmamı istedi. Ben de bir yolunu bulup ara verdim. Gerçi bazı ayrılıklar ve terkler yanlış yorumlara ve algılara sebebiyet verdi.  Allah ve Rasulune çağırdığım  ve sadece bunu anlattığımda beni dinleyin aksi takdirde kaale almayın; dediklerim ilk imtihanımda döküldüler. Ben de hocamı dinledim. Bazılarını terkettim. Bazılarına ara verdim. İzin tekrar verilene kadar hocamdan ders alıyor, çocuklara ders veriyor bazı yerlerde de sohbet ediyordum. Sohbet hocası diye tanıtırdı beni.

O kursta bana özel oda, imkanlar vs.

2002 Aralık-2004 Mayıs arası yatılı olarak Osmanlı usûlü Sarf-Nahiv (Emsile, Bina, Avamil, Maksud, İzhar) vb Klasik medrese eğitimimi ilahiyat okurken merhum  Bayram Ali ÖZTÜRK hocanın talebesi muhterem  Ramazan BALIM hocamdan beşyüz evlerde medrese-i mahmudiye’de icra ettikten sonra A.Ü. İlahiyat Fakültesinde eğitimimi tamamladım. İkinci üniversite olarakta Kamu Yönetimi okudum.

ANNEMİN BANA HEP SÖYLEDİĞİ


Benim zorlu süreçlerimde bana küçük evliyam derdi annem. Balkonuma ben varken gelip yuva yapan ben yokken kaçan güvercinler sebebiyle de güvercinim derdi. Aradan yıllar geçti. Nice zorlu yıllar. Geçmiyecek gibi görünen ama akan yıllar. Şimdi annem telefonla beni her aradığında bunca yaşanmışlıktan sonra herkesin hayatına dokunan süreçleri hatırlatır ve şöyle der:
“- Oğlum sen bana Allah’ın lütfusun. Gururumsun. Ben senden razıyım Allah’da senden razı olsun. Benim sadece oğlum değilsin. Sen benim annemsim, babamsız, hocamsın der…
Tüm yaşanan sıkıntıların sonucunda filmin mutlu son sahnesi gibi annemden sürekli bunu duyup dua üzerine dua alabilmek benim için tarifsiz bir mutluluk. Elhamdulillahi Rabbilalemin…

ASKERLİK:

Medrese eğitiminin sonlarında imam-hatip olarak görev almak ve evlilik için talibimiz olan kısmete ermek için annemin teşvikiyle okulu bitirmeden kendim gitip askere başvurdum. Tabi o zaman cübbeli ve takkeliyim . Oy kullanmaya okula gittiğimde arkadan ;HOCA CAMİDE ; diye bağırıyorlardı. Askeri şubeye gidince de ilginç oldu tabi.

 2004 Yılında Hava Savunma olarak Ankara Mamak Çavuş Talimgâhına Muhabere olarak devam ettim. 90 Günlük eğitim den ayrılıp 40 küsür günde dağıtıma gidenlerden sadece ben Erzincan 3.Ordu İstihbarat bölüğüne usta birliğine gönderildim. Bir müddet sonra Hizmet birliğine geçişim yapıldı. 15 Aylık askerliğim sürecinde Hizmet birliği yazıcısı ve 3.Ordu Cami imam-hatip’i olarak Erzincan’da askerlik vazifemi yerine getirdim. Acemiliğim revirde, usta birliği psikolojik baskılarda yazıhanede, camide, revirde geçti durdu.

ASKERLİK SONRASI CAMİDE İMAM-HATİPLİK:

 Ağustos 2005’te Askerlik dönüşünde birkaç ay  Ahmed GÜNDÜZ beyin SAMAHA TUR isimli Hac-Umre firmasında çalıştım. Hemen peşinden Avcılar’da Üniversite Mahallesinde yeni açılmış bir mescitte imam-hatiplik vazifemi sürdürdüm. Diyanet işleri Başkanlığı’nın İmam-Hatip yeterlilik belgesini kazandıktan sonra İstanbul Fatih’te imam-hatip olarak görev almak için girişimlerde bulundum.O zamanki İstanbul Müftü yardımcısı şimdi Diyanet Vakfı Başkanı olan  İlyas Serenli hoca , belgelerimi (özgeçmiş ve diploma-sertifikalar) gördükten sonra kısa bir mülakat imtihanı (Kur’an tilaveti ve ezan) yapmış ve sonrasında  Kadıköy Moda camii ilk teklif olarak sunmuştu.  (O zamanlar Fatih ‘te bir cami diye ısrar etmiştim. Şimdiki Adnan aklım olsaydı Kadıköy Moda camiinde imam-hatip olarak görev yapmayı kabul ederdim). Sonrasında İl müftülüğüne gittiğimde İlyas Serenli hoca yerine göreve atanan eski Zeytinburnu müftüsü  Mehmet Aşık bey, 3 Ay kadar süren diyaloglarım sonrasında Sultan çiftliği ve Bayrampaşa’da 4-5 cami de seçenek sundu. Lakin Fatih’te ısrarcıydım. Atamalar sebebiyle imamlığı bıraktım.

HAC-UMRE REHBERLİĞİNE BAŞLAMAM:

İlk kez bir grubun başında yardımcı hoca olarak Kasım 2002 yılında Ramazan umresinde görev yapmıştım. Avcılar’daki imamlıktan ayrılıp Fatih’te de görev alma işini çözemeyince 2006 Yılı Aralık ayı itibariyle  Berat Turizm Hac ve Umre firmasında din görevlisi-tur rehberi olarak başladığım mesleğimi Mart 2019 ‘e kadar sürdürmeye devam ettim.  Aralık 2019 İtibariyle 9 Hac 45 Umre 3 Kudüs turunda din görevlisi olarak görev yaptım. Çocukken evden kaçtığım, gençliğimde sevdasıyla yanıp kavrulduğum, oradan gelen tesbihleri kokladığım, kokularla yattığım yere bu kadar gidip gelmek ne nasip değil mi? Çocukken sohbet verdiğim ortamlarda herkes birşey istiyordu. Ben Allah ve Rasulünü, Mekke ve Medine’yi bu kutlu yolu istiyordum. Hoca isteyen hoca, koca isteyen koca buldu.

Ben Haremeyn’i istiyordum samimiymişim demek ki ALLAH nasip etti. İmkansızı imkanlı kılan Allah yücedir. Kul niyet, gayret , sabır ve şükrü elden bırakmasın yeter ki;

YAZARLIĞA ADIM VE KİTAPLARIM:

Bu yoğun koşturma esnasında radyo dinleyicilerimin ve sohbet meclisi arkadaşlarımın isteğiyle Kurtuluş Nasihatleri isimli ilk eserimi yazdım. 2002 Yılı itibariyle (Temmuz 2020)  38 kitap yazmak nasip oldu. İstanbul Fatih Furkan Kitabevi basım ve yayın işini 2017 yılına kadar sürdürdü. 2017 İtibariyle hiçbir yayınevi ile bağım kalmadı.Bunun üzerine ise tüm dünyada online alınabilecek bir sistemle GOOGLE PLAY üzerinden e-kitap/Dijital satışları gerçekleştirildi.

 1. Kurtuluş Nasihatleri -1  (Yayınlandı)  
 2. Kurtuluş Nasihatleri -2  (Yayınlandı)  
 3. Kurtuluş Nasihatleri -3  (Yayınlandı)  
 4. Dinler Arası Diyalog  (Yayınlandı)  
 5. Rasulullah’ınﷺ Diliyle Namaz ve Nehir  (Yayınlandı)  
 6. Rabbimin Benden İstediği Tesettür Nedir  (Yayınlandı)  
 7. Kıyamet Alametleri ve Rasulullah’ın Diliyle Kurtuluş Reçeteleri  (Yayınlandı)  
 8. Sevgili’yeﷺ Mektup  (Yayınlandı)   
 9. Sevgili’minﷺ Duaları  (Yayınlandı)  
 10. Sahabeler ve Günümüze Mesajları  (Yayınlandı)
 11. Ey Misyonerler Cevap Verin  (Yayınlandı)  
 12. Cennetle Müjdelenenler  (Yayınlandı)  
 13. Siyer-i Nebiﷺ  (Yayınlandı)  
 14. Mekke ve Medine’de Okuduğum İlahiler  (Yayınlandı)  
 15. Hz.Muhammed’in Dilinden Ramazan ve Üç Aylar Duaları  (Yayınlandı)  
 16. Allah’a Götüren Sır Nafile Namazlar  (Yayınlandı)  
 17. Tasavvuf; Sevgide Ölümü Tadıp Aşkta Dirilmek  (Yayınlandı)  
 18. Hz.Muhammedﷺ Hakkında 1000 Soruya 1000 Cevap  (Yayınlandı)  
 19. Cennet’ül Baki (Medine Mezarlığı)  (Yayınlandı)  
 20. Kudüs Rehberi  (Yayınlandı)  
 21. İmam Nikahı (Dini Nikah)  (Yayınlandı)  
 22. Peygamberimizinﷺ Veda Haccı  (Yayınlandı)  
 23. Medine-Mekke Arası 5,5 Saat; Yaratılış Kur’an ve Sünnet Işığında  (Yayınlandı)  
 24. Mus’ab’ul-Hayr  ; Hz.Mus’ab b. Umeyr  (Yayınlandı)  
 25. What is İslam ? (İngilizce İslam Nedir mini ilmihal)  (Yayınlandı)  
 26. Şiddet ve Şehvet fanatik Yahudilik ve Hristiyanlık (Yazımda)
 27. Ümmetin En Emini; Hz.Ebu Ubeyde b. Cerrah  (Yayınlandı)  
 28. Diyorlar ki (İslam Aleyhine İftiralara Cevaplar)  (Yazımda)
 29. Kırk Hadis (kısa) (Yazımda)
 30. Spermin İyileştirme Etkisi; Sprem Mucizesi (Yazımda)
 31. Bir Hocanın NASA Araştırması (Yazımda)
 32. Bir Hocanın Birleşmiş Milletler Mektupları (Yazımda)
 33. Göz Bebeğindeki Noktadan Uzaydaki Kara Delik (Yazımda)
 34. Mekke’den Gelen Meyve (Çocuğu Olmayanlar İçin)  (Yayınlandı)  
 35. Hocam Bize Büyü Mü Yapmışlar? (Yazımda)
 36. İhtiyarlar Muhalefet Etti, Gençler Eşlik Etti (Yazımda)
 37. Divan-ı Karagumruki (Yazımda)
 38. Korona İlmihali  (Yayınlandı)  
 39. Ayasofya-1 Bölüm: Temmuz 2020  (Yayınlandı)  
 40. Adam ve Ewa; İnsanlık Ailesi (Yazımda)
 41. Ayasofya-2 (Bilinmeyenler)  (Yayınlandı)  
 42. BM Ülke İdarecilerine Halka İletişim Önerileri (Yazımda)
 43. Neden Peygamberiﷺ Sevmek Zorundayız (Yazımda)
 44. Umre Rehberi ; Mübarek Bir Sefer Olsa da Gitsem  (Yayınlandı)  
 45. Özlü Sözlerim (Yayınlandı)
 46. Uhud Müdafaası; Uhud’u anlamak her şeyi anlamaktır (Yazımda)
 47. Kur’an’daki Meyve ve Sebzeler (Yayınlandı)
 48. Kur’an’ın Bilimsel Mucizeleri (Yazımda)
 49. Kur’an’daki Uyku Terapisi (Yazımda)
 50. Sanal Cihad ve Yeni Düzen (Yazımda)
 51. Hz.Hatice (Bu bir Kurgu Roman Değil) (Yazımda)
 52. Playstation Risalesi – Sanaldan Gerçekliğe (Yayınlandı)
 53. Kinetik Enerjiden Elektrik Üretimi – Belediyelere Öneriler (Yazımda)
 54. ZemZem Suyu Mucizesi (Yazımda)
 55. Peygamberimizﷺ Zamanındaki Çarşı ve Pazarlar (Yayınlandı)

KASETLERİM

 Her alanda bir hizmet yapabilmek arzu ve hevesiyle 2002 yılında ablalar ve abiler radyo sohbeti cemaatlerimden gelen taleple Unkapanı Çağ kasetçilikten  2 adet sohbet kaseti de çıkartmıştık. 90 dakikalık

1- Ölüm: sonsuz saadet mi, sonsuz hüsran mı?
2- Hz.Muhammed’inﷺ son anları

DİJİTAL MÜZİK ALBÜMÜ

Spotify , İTunes , Apple başta olmak üzere 40 kadar müzik platformunda 19 eserden oluşan albümü Kasım 2020 ‘de yayına girdi.Bir bu eksikti dediğiniz ne ve nere varsa orada Allahﷻ için olmaya devam ediyorum

#Spotify de #AdnanŞensoy adıyla sesli ilahi hitap ve dualarımı dinleyebilirsiniz

Sanatçı arama : Adnan Şensoy

 SPOTİFY:https://open.spotify.com/artist/13mnY8sSXpfFjvRCiiUN5E

 İTUNES:  http://itunes.apple.com/album/id/1540755267

 APPLE:  https://music.apple.com/album/1540755267?app=itunes ;ls=1

 TİYATROSAL SAHNE PROGRAMLARIM

Kermesler, konserler, konferanslar vs derken Fatih Feza Kültür salonununda GAFLETTEN KURTULUŞ isimli tiyatro eksenli sohbet programı dahi icra ettim. Baktım ki  Haşim AKTEN abim ve Gözyaşı Geceleri gibi değerler var zaten parazite gerek yok dedim ve 3 Yıl sonunda benim bu alanda hizmet etmeme gerek olmadığı kanaatiyle tiyatrosal gösterilerime son verdim. Haşim abi beni her gördüğünde “GENÇ HOCA” der olmadığımda da  Ahmet NURULLAHOĞLU abiye sorardı. Manevi dünyamızda onun da etkisi olmuştur hep.

Ruhul Beyan’dı, Ruhul’Furkan’dı, Risale-i Kudisyye’ydi, Risale-i Nur’du, Mektubat-ı Rabbani’ydi, Rübailerdi, İrşad’dı, Misbah’tı derken İlim tahsilinde irfan tahsilini yürekten icra edebilmek ümidiyle tasavvufi eğitimden de Mahmud Efendiden Halidi nakşi ve Tuğrul Efendiden de muhibbi Cerrahi  olarak ve bazen de üveysi olarak müstefid oldum. Hayat tercübelerin toplam yorumu. Arı gibi her birinden bir polen , ayrı bir vitamin alınca bakış açısı derinleşiyor. Okulda aynı sınıfın ayrı öğretmenleri olur. Her biri kendi alanında eğitir. Öğrenci her birinden objektif fayda arzu ederse nasibi kadarını alır.

KATILDIĞIM TV PROGRAMLARI 2006-2021

 (TEK BÖLÜM VE UZUN-SEZON HEPSİ) https://www.youtube.com/playlist?list=PL20C570D065137D24   

 • Akit Tv Gündem 
 • Akit Tv Pazar sohbeti
 • Akit Tv Sahur 
 • Akit Tv Ramazan Bayramı
 • Artı 1 Turgut Erat ile Cuma Sabah gündemi
 • ATV Zahide ile Yetiş Hayata 
 • Beyaz Tv Ana Haber  
 • Fox Tv Fatih Savaş ile Sohbet Gecesi 38.bölüm (8.1.2020) – 51.bölüm (14.4.2020) – 58.bölüm (11.8.2020)  
 • Fox Tv Fatih Savaş ile Sahur Sohbetleri  
 • 100.bölüm (5.5.2020) – 111.bölüm (16.5.2020) – 133.bölüm (26.04.2021)  
 • Fox Tv Fatih Savaş ile Sabah Sohbetleri  
 • 7.bölüm (6.11.2020) -21.bölüm (12.2.2021) – 28.bölüm (2.4.2021)
 • Fox Tv Fatih Savaş ile Regaib Kandili Özel bölüm 2020  
 • Kanal Türk Ana Haber-  
 • Kanal A Ana Haber  
 • Kanal 7 Ramazan iftar 2012 – 30 bölüm 
 • Kanal 7 Ana Haber
 • Show Tv Siyaset Meydanı 18.Sezonu
 • Star Tv Demet ve Alişan ile Sabah Sabah
 • 176.bölüm (13.04.2021) – 180.bölüm (19.04.2021) – 184.bölüm (23.04.2021)
 • Star Tv Bekir Köse ile İftara Doğru
  12.Bölüm (30.04.2021)
 • TNT Petek Dinçöz Arım Balım Peteğim  – 2011
 • Tv5 İbrahim Bedir ile hafta sonu haberleri 
 • Tv5 Hasan Hüseyin ile Esmaul Husna – 2008
 • TVEM Gerçekler  
 • Ülke Tv Mustaya Yıldız ile Ülke’de Bugün
 • Ülke Tv 5.Gün
  (23.04.2021) (30.04.2021)  
 • Ülke Tv  Selda Atalay ile Ülke’de Bu Sabah  
 • Ülke Tv Tarihte Yürüyen Adam Kurban Bayramı Özel

 Bazı gazetelere dini konularda mülakat verdim

 • Haber Türk,
 • Yeni Asya,
 • Yeni Akit,
 • Vakit

Bazı dergilere yazdım

Bazı internet sitelerinde (Haber5,  Gözyaşı) yazılar yazdım. NİYAZ DERGİSİ’nde Rasulullah’ın siyeri başlıklı bir yazı dizisi, Sahabi başlıklı 2.bir yazı dizisi olmak üzere yazılar yazdım. Vuslat Dergisi gibi başka dergilerede çeşitli konularda makale yazdım.

Uzun dönem televizyon programı olarak; 2010-2011 sezonunun tümünde SHOW TV ‘de Siyaset Meydanı isimli programda 7 ay sabit katılımcı yorumcu olarak bulundum

2012 Ramazan ayında KANAL 7’de her akşam iftar saatinde Prof.Dr.Mustafa Karataş’la iftar programın bünyesinde yayınlanan;Tefekkür Saati; Türbeler; konulu programın Ramazan ayı boyunca 1 ay ,29 bölüm vtr çekimlerinde sunucu-yorumculuğunu gerçekleştirdim

Hem günümüze hem de gelecek nesillere büyük bir miras olarak başardığım en nadide çalışmalarımın başında gelen  HZ.MUHAMMEDﷺ İZİNDE HİCAZ HARİTASI çalışmam 2002 yılından bugüne hala devam ediyordu. Artık Adnan Şensoy haritası adıyla Kudüs ve istanbul dahli birçok yer eklendi.

 Online harita linki:

 1.alternatif:
 https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1H70Bfo8DRqJCTGNT8PytJe9uSUo ;hl=en_US ;usp=sharing

 2.alternatif:  
https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1H70Bfo8DRqJCTGNT8PytJe9uSUo&usp=sharing

Yukarıdaki linkler orjinal haritaya yönlendirir.

YOUTUBE’RLİK DÖNEMİ:

2006 Kasım ayından beri YouTube/AdnanSensoy kanalım üzerinden 2800  ‘den fazla Mekke-Medine-Kudüs videolarım başta olmak üzere Tv programlarım, radyo kayıtlarım, gezilerden notlarım, tefekkür videolarım, Kur’an tilavetlerim vb playlistler başlıklarında video hizmete sundum

Hatta tüm Kur’an’ı meal tadında minik bir tefsir tadında yaptığım hatim meal çalışmasını da;

 Dünyada İlk Kez Haritalı Online Siyer Hz.Muhammedﷺ ve Evrensel Mesajı

Hz.Peygamber’inﷺ İzinde Hicaz =2002/2019

Kudüs’te Vahyin İzinde

ve daha niceleri var.

sayfama tıkladığınızda listeleri görebileceksiniz.

YouTube/AdnanSensoy

Nacizane bütün çalışmalarımı  www.AdnanSensoy.com resmi web sitem üzerinden;insanlığın olur ya bir zerre kadar dahi olsa istifade eder ;  temennisiyle web üzerinden istifadesine de sunarak bu alanda da kendimce hizmete youtube, facebook, twitter üzerinden devam ediyorum.

GENEL HAYAT PRENSİBİM:

İYİ BİR ŞEY YAPMAK , HİÇBİR ŞEY YAPMAMAKTAN HER ZAMAN DAHA İYİDİR.

Bu bağlamda BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GENEL SEKRETERİ, ABD BAŞKANI, RUSYA DEVLET BAŞKANI, İNGİLTERE BAŞBAKANI, ALMANYA ŞANSÖLYESİ vb devlet başkanlarına İslam’ın değerleriyle ilgili tavsiye içerikli mektuplar bile gönderdim.

Sayın ilgili devlet liderlerine gönderdiğim ingilizce mektupların türkçesi şu şekildeydi:
Sayın Başkan,
öncelikle başkanlığınızı kutluyorum. Ben istanbul Türkiye’de bir müslüman aydın din adamı Adnan Şensoy. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bazen Allah(c) insanın gönlüne bazı şeyler yapmasını ilham eder. Ben de sizinle bir iki noktayı paylaşmak istiyorum. Allah(c) müslümanların tek kutsal kitabı Kur’an’da şöyle buyurur;
“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi ırklara ve milletlere ayırdık. Allah(c) katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah(c) hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.” (Hucurât Suresi 13. Ayet) Ve yine sevgili peygamberimiz şefkat, saygı, adalet ve rahmet peygamberi Hz.Muhammed’in (a) son büyük veda konuşmasındaki ifadesi şudur: “Ey insanlar! Şunu iyi bilin ki Rabbiniz birdir, atanız da birdir. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın Araba; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva (Allah‘a karşı sorumluluklarını yerine getirme ve O’na saygı gösterme) dışında bir üstünlüğü yoktur…”

Yani farklılıklarımız yaratıcının mutlak bir isteği. Hepimiz tüm insanlar olarak yaratılışta eşiz ve eşitiz. Ancak siyasette, sporda, bilimde, ailede ve hayatın her
alanında olduğu gibi tüm dinler içerisinde de fanatikler her zaman olmuştur ve maalesef olacaktır. Doğru bilgilerle hayatın her alanındaki fanatizmi azaltabilir ve insani değerleri asıl kimliğimiz olarak ön plana çıkarabiliriz.

Allah(c) Kur’an’da mutlak güç ve varlığın sahibi olarak kendisini tanıtır :
“Ey insanlar! Siz Allah’a muhtaçsınız. Allah ise her bakımdan sınırsız zengin olandır, övülmeye hakkıyla lâyık olandır.” (Fatır/15) buna rağmen inanıp inanmama tercihini kişinin özeline bırakır:
“Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O hâlde, kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” (Bakara / 256) “De ki: “Hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin.”(Kehf / 29) ve kişilerin tercihlerinde peygamberin bile sorumlu olmadığını sadece öğüt vermekten sorumlu olduğunu anlatır.
“Artık sen öğüt ver! Sen ancak bir öğüt vericisin.Sen, onlar üzerinde bir zorba değilsin.”(Gaşiye/21-22). Birçok ayette ey insanlar diye tüm insanları Kur’an perspektifinden tüm kainatı ve varlık alemini düşünmeye teşvik edip hala düşünmeyecekler mi (Nisâ / 82 ) diyerek akıllarını kaynağı belirsiz kişi ve oluşumların çıkarlarına ipotek vermemelerini telkin eder. :
“Hâlâ Kur’an’ı düşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o, Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı, mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.”

Allah(c) Kur’an’da kendisini tüm alemlerin çok merhametli ve çok esirgeyen ilahı olarak tanıtır. Hz.Muhammed’i(a) de tüm alemlere merhamet ve esenlik vesilesi olsun diye gönderildiğini anlatır.

Müslüman toplumlar olarak Kur’an’dan ve Peygamberin yaşadığı, temsil ve tebliğ ettiği İSLAM’dan uzak kaldığımız bir gerçek. Şuanda İslam ile şiddeti bir arada gösterme çabasında bulunan tüm örgütler islam’dan uzaktır. Çünkü bu oluşumların inanç kaynağı Allah’ın sözü Kur’an ve Hz.Muhammed(a) değil, kişisel kendi kanaat ve yorumlarıdır.

Değerli vaktinizi daha fazla almamak adına şu ayetteki gibi “bir masumun öldürülmesini tüm insanlığın öldürülmesi gibi günah sayan , bir insanı kurtaranı ise tüm insanların hayatını kurtarmış gibi değerli kılan”(Mâide / 32 ) İslam’ın adalet, sevgi, merhamet, hoşgörü, barış ve esenlik dini olduğunu ifade etmek isterim.

Bu bağlamda İslam adına veya ortak insani değerler adına katkıda bulunabileceğim, bir gönüllü danışmanlık hizmetim olabilecek olursa her zaman yardıma hazır olduğumu arz ederim.

Saygılarımla

Adnan Şensoy
İlahiyatçı, Yazar,Müslüman din adamı, düşünür (mütefekkir), tv-radyo
programcısı

BU BAĞLAMDA NASA ASTRONOT PROGRAMI İÇİN NASA İLE YAZIŞMALARIM DA OLDU

EĞİTİM :ÜNİVERSİTELER VE DİĞER:

 • +ANADOLU ÜNİVERSİTESİ  İLAHİYAT FAKÜLTESİ : 2002 (1.ÜNİVERSİTE MEZUN)
 • +KLASİK  MEDRESE (İSMAİLAĞA RAMAZAN BALIM MEDRESESİ): 2002
 • * DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI:  İMAM-HATİP YETERLİLİK BELGESİ 2006
 • -HOLLANDA ROTTERDAM  İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ UZAKTAN EĞİTİM: 2013 (3.ÜNİVERSİTE TERK)
 • +ANADOLU ÜNİVERSİTESİ  KAMU YÖNETİMİ LİSANS  : 2015 (2.ÜNİVERSİTE MEZUN)
 • ; KAPADOKYA ÜNİVERSİTESİ  TURİST REHBERLİĞİ YÜKSEK LİSANS (OKUYOR)
 • ; ANADOLU ÜNİVERSİTESİ  KARAKTER VE DEĞER EĞİTİMİ  YÜKSEK LİSANS (KABUL BEKLENİYOR)
 • ; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ  İSLAM İKTİSADI VE FİNANSI YÜKSEK LİSANS (KABUL BEKLENİYOR)
 • ÇANAKKALE ÜNİVERSİTESİ İSLAM HUKUKU TEZLİ YÜKSEK LİSANS (MÜLAKATTA)

 SERTİFİKALARIM   

 1. TAEKWON-DO (VAHYETTİN YILDIRIM SPOR OKULU) : 1.DAN (SİYAH KEMER)
 2. TÜRSAB (TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ) : ARAPÇA 2013  ENFORMASYON BELGESİ  
 3. ARAPÇA : A1 SERTİFİKA İSMEK
 4. ARAPÇA : A2 SERTİFİKA İSMEK
 5. İNGİLİZCE : A1 SERTİFİKA İSMEK
 6. İNGİLİZCE : A2 SERTİFİKA İSMEK
 7. LİDERLİK : SERTİFİKA İSMEK
 8. DİKSİYON : SERTİFİKA İSMEK
 9. CAMTASIA 2019 KULLANIMI: SERTİFİKA İSMEK
 10. DÜĞME DİKİMİ VE İLİK AÇMA TEKNİKLERİ : SERTİFİKA İSMEK
 11. BTCE  AVRUPA DİL PORTFOLYESİ : SERTİFİKA İSMEK
 12. YOUTUBE : KANALINIZI BİR MARKA HALİNE GETİRME SERTİFİKASI
 13. SANAT TARİHİ UZMANLIĞI SERTİFİKA PROGRAMI : ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
 14. İKNA’NIN SIRLARI : (BTK) Akademi (katılım)
 15. TEMEL İLK YARDIM BİLGİSİ : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 16. OSMANLICA’YA GİRİŞ : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 17. PROTOKOL KURALLARI : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 18. YÖNETSEL KARAR VERME : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 19. BEDEN DİLİNİ DOĞRU KULLANMAK VE ETKİLİ KONUŞMAK : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 20. OYUNLAR TEORİSİNE GİRİŞ : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 21. DOĞAL ECZANE : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 22. SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN DOĞRU BESLENME VE FARKINDALIK : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA  
 23. ETKİLİ ZAMAN YÖNETİMİ : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA  
 24. KORONAVİRÜSLER : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA  
 25. SOSYAL AĞ ANALİZİ : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA  
 26. SEYAHAT SATIN ALMANIN PÜF NOKTALARI : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA  
 27. İNGİLİZCE ÖĞRENENLER İÇİN TELAFFUZ : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA  
 28. AİLE YAPISI VE İLİŞKİLERİ : AKADEMA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SERTİFİKA
 29. ZEYBEK ÖĞRENİYORUM -1
 30. MANEVİ REHBERLİK VE DEĞERLER EĞİTİMİ : İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

  AKADEMA;  kısaca KAÇED ya da dünya da tanınan adıyla MOOCs (Massive Open Online Courses)
  – İSMEK: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları
  BTK: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Akademisi

   YABANCI DİLLERİM:   

 1.   Arapça : B2 (İsmek)
 2.   İngilizce : B1 (İsmek)
 3.   İspanyolca : A1 (Busuu)
 4.   İtalyanca : A1 (Busuu)
 5.   Endonezca : A1 (Endonezya İstanbul Konsolosluğu)
 6.   Almanca : A1 (Busuu)
 7.   Rusca: A1 (Busuu)
 8.   Fransızca: A1 (Busuu)

 ÜYESİ OLDUĞUM BAZI DERNEKLER:   

 1.   İSLAM TARİHÇİLERİ DERNEĞİ (01/07/2014)
 2.  YENİ NESİL DERNEĞİ (21/03/2012)

   GÖNÜLLÜSÜ OLDUĞUM BAZI KURUMLAR   

 1.   TÜRKİYE DİYANET VAKFI   BAĞIŞÇISI  ; GÖNÜLLÜSÜ  
 2.   TÜRK KIZILAYI   BAĞIŞÇISI  ; GÖNÜLLÜSÜ  
 3.   AFAD   (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) GÖNÜLLÜSÜ  
 4.   TSK MEHMETÇİK VAKFI   BAĞIŞÇISI  
 5.   T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI   FİDAN BAĞIŞÇISI  
 6.   İHH   (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı ) BAĞIŞÇISI  ; GÖNÜLLÜSÜ  
 7.   LÖSEV   (Lösemili Çocuklar Varkfı) BAĞIŞÇISI  ; GÖNÜLLÜSÜ  
 8.   TEMA   (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) FİDAN BAĞIŞÇISI  ; GÖNÜLLÜSÜ  
 9.   ÇEKUD   (çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) FİDAN BAĞIŞÇISI  ; GÖNÜLLÜSÜ
 10.   YEŞİLAY   BAĞIŞÇISI  ; GÖNÜLLÜSÜ  
 11. MİRASIMIZ    (Kudüs ve civarındaki Osmanlı mirasını koruma ve yaşatma derneği) BAĞIŞÇISI   

EVLİLİK VE ÇOCUKLAR

İstanbul Fatih ‘te ikamet ediyorum.  Sevgili Peygamberimiz’in (ﷺ) torunu Hz.Hüseyin’in (ra) neslinden, Seyyid Ahmed Bedevi’nin (ks) Siirt Halenze’li Ehl-i Beyt-i Rasulallah’tan Gülmek ailesinin kerimesi  ile evli ve Rumeysa’nın, Hayrunnisa’nın ve Mariye Zehra’nın babasıyım.


HEDEFİM, GAYEM VE AMACIM –
MİSYON-VİZYON VE AKSİYONUM

 Sayısız, sınırsız ve tarifsiz nimetlerinden dolayı Rabbim karşısında mahcubum. Ve yalnızca O’nun rızasını ve tüm insanlığın selametini temenni ediyorum. Başka hiçbir hesabım, hiçbir beklentim, hiçbir planım, hiçbir bağlantım yok. Neden böyle açıkladım tarihçeyi hayatımdan pasajlar. Ardımızdan birilerine feyz olur belki diye. Ben çocukluğumdan beri YOLCU hadisindeki gibi yaşıyorum. Kendimi bildim bileli gaflete düştüğüm anlar hariç.

Söylenenler var, uzamasın diye kısılanlar var. Özetle geçmişimize hamdolsun. Geleceğimiz hayrolsun. Bugünlerimiz affolsun. Her insanın kendi hayatında inişli, çıkışlı, boşluğa düştüğü zamanlar olur ve olmuştur. Ne var ki biz hep O’na güvendik, O’na yöneldik.

Bu sebeple sitemizin ana sayfasına şöyle ilan ettik:
Hz.Muhammed’inﷺ kutlu izine talip sâde bir kul, Adnan Şensoy’un sitesindesiniz


VASİYETİM

ÖLÜM BU NE ZAMAN GELECEĞİ BELLİ OLMAZ. BEN DE GÖRDÜĞÜM BİRKAÇ RÜYANIN ETKİSİYLE HER GÜN BENDE KENDİMİ YOKLAR VE HESABA ÇEKERİM DİYE SON TAVSİYE VE VASİYETLERİMİ ŞİMDİDEN YAZAYIM İSTEDİM:


SON TAVSİYELERİM:

“ Kur’an ve sünnetteki tüm Peygamberlerin ve Salihlerin vasiyetidir son sözlerim:
Gizli ve açık her yer ve durumda; ALLAH’aﷻ karşı gelmekten sakının.
Kur’an-Hadis-Siyer-Fıkıh her gün yatmadan önce tamamlamanız gereken virdiniz (vazifeniz) olsun. Kulların yargılama (ön yargı-eleştiri) ve yadırgamalarından (haksız ithamlarından) ALLAH’aﷻ iltica edin ve asla hayır niyetiyle yüklü hiç bir şey için Allah’tan ümit kesmeyin. ALLAHﷻ ne güzel dosttur, RASULULLAHﷺ ne güzel rehberdir. Kurtuluş ve saadet ise yalnız budur.
 Şahit olun:  
bendeniz ömrüm boyunca gece-gündüz gayret ettim.

Yine de beceremediysem de ömrümü Allah’aﷻ hibe ve kurban sundum.Seyrü seferim, azmu cezmim, yegane gayretim daim buydu.
Rabbim;
amellerimizdeki kusura rağmen niyetimizdeki aşk, ihlas, ihsan, irfan hatırına mahşer günü Hz.Muhammedﷺ ve özlem duyduğumuz Ricalullah ile livailhamd’da haşretsin hepimizi


VASİYETİM (Maddi ve manevi külfet olmaz ise):

Aileme;

 • Türkiye’de vefat edersem ilk gün bekletin cenazemi ev veya başka mahalde. Hem üzerinde hakkım olanlar, hem de üzerimde hakkı olanlar bilsin ve duysun ki vefatımı belki katılırlar son vazifeye.
 • Web sitem, sosyal medyam, cep telefonumdakilere sms ile bilgi veriniz
 • Katıldığım TV İhbar hatlarına ve radyo sohbetleri yaptığım radyolara bilgi veriniz
 • İmkan dahilinde Malum 3-5 gazeteye ilan çekiniz
 • Bu bir günlük bekleme ile Hem bu bir günlük içinde benimle ölümü ve dünyanın faniliğini hatırlarlar. İlk namaz vaktinde mezara bırakılıp unutulanlardan olmayız en azından. Bir gün bir gündür
 • AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ ŞERİFİNDE cenaze namazım eda edilsin. Mekke’deki bir grup arkadaşım Mescid-i Haram’da Kabe’de makam-ı ibrahim’in arkasında, Medine’deki bir grup arkadaşım Mescid-i Nebi’de Ravzada, Kudüs’teki bir grup arkadaşım ruhlar Mescid-i Aksa’daki kubbetussahra altındaki ruhlar mağarasında gıyabi cenaze namazımı kılsınlar.
 • Mümkünse Ayasofya-i Kebir Cami Şerifi mezarlığının minicikte olsa haziresine, olmazsa Fatih Cami haziresine, o da olmazsa Sultan 2. Mahmud Sultan Abdulaziz ve Sultan 2.Abdulhamid mezarlığı haziresine, o da olmazsa Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami haziresine, hiçbiri olmazsa Edirnekapı mezarlığına veya Eyüp Sultan mezarlığına değilse nasip olan bir yere defnimiz olsun
 • Mezar taşım üzerindeki yazı bu sayfadaki resimdeki gibi olsun. Ama mermerinin sağı solu süs vs olmasın. Mezarımın üstüne gül fidanı, zeytin fidanı, ıhlamur fidanı vs dikene şimdiden duacıyız
 • Mutlaka okuduğum Kur’an’larımdan bir Kur’an kefenimin içine konulsun. Ben hocayım kimse yorum yapmasın. Hükmü de ahkamı da biliriz. Adağım var Rabbime, vaadi var kuluna. İlişmeyin ricamı yerine getiriniz
 • Kefen olarak 2002 den beri Hac ve umrelerimde giydiğim ve evde sakladığım 4 ihramım kefen olarak giydirilsin
 • Olur da Medine’de vefat edersem kimse ilişmesin. Orada bırakın. Türkiye’ye getirmeye çalışmayın. Memleketten dua edersiniz.

DOSTLARA;

Tavsiye ve nasihatlerim hep çıkarsız ve dostçaydı size. Hayatımda hiç kimseye menfaat beklentisiyle kelam etmedim. Adnan hoca olmanın sorumluluğunu Adnan olmanın zafiyetlerinin hep önünde tuttum.

Sevdiğimde Allah için sevdim, kırıldığımda Allah için merhametten dolayı kırıldım, gücendim. Hiç kimsenin arkasından konuşmadım, unutmadığım sürece konuşturmadım. Bana sorulan sorular da bile ismen kimse hakkında konuşmamayı tercih ettim. Bilerek ve kasten kimseyi incitmedim. Kasten bir kusura batmadım. Mahşerin açık meydanında Allah şahit olarak yetecektir. İnşaallah bu ölüm ile düşünürsünüz üzerinde.Elbet bir gün iyi dostlarla Kur’an müjdesiyle livailhamd sancağında buluşur , mizanda karşılaşır ve inşaallah kevserde buluşup sırattan cennete rücu ederken karşılaşırız.

EMEK VERDİĞİMİZ MEKANLARA;

Sohbetlerimiz, kitaplarımız, sözlerimiz ve yazılarımız devam ederse sadaka-i cariyemiz olur şükran duyarız duacıyız.

Herkese:

Adnan ölür kendi kıyameti kopar. Birgün sizinde kıyametiniz kopar sonra tüm dünyanın kıyameti kopar. Unutmayın. Her gelecek yakındır. Gülün eğlenin helal dairede neşelenin, çünkü dünyada müminindir, ahirette

ŞİMDİ BEN BUNA BAKARIM HERGÜN HAYATTAYKEN,
SİZDE ARDIMDAN BAKARSINIZ BEN MEMATTEYKEN

Bu gece çok kederliyim. HAYDİ EYVALLAH. Ya görüşürüz nasip olduğu kadar dünyada veya vuslat ederiz nasipde varsa vuslat ukbada; Selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuh.

“ TEK KİŞİ OLSANIZ BİLE YÜRÜYECEKSİNİZ ”

Fatih demek;  fethi gerçekleştiren kişi demektir. Fetih demek; Hz.Adem (a.s.) Babamızdan – peygamberimizden, Hz.Muhammed (S.a.v.)’e kadar devam eden ve kemale erip tamamlanan islam dinini mekanlara, makamlara, kişilere, gönüllere, asırlara, zamanlara yaymak demektir. “Yeni Fetihlerin Sancaktarı olarak hizmete başlayacaksınız. “

 BENDEN SİZE HATIRA RÜYALAR:  

CAMİ RÜYASI

NASIL TEKNİK DESTEK VEREBİLİRİM?  

Tüm çalışmalarımı herhangi bir ücret talep etmeden yapıyorum ve ücretsiz paylaşıyorum. Videolarımdan, kitaplarıma, radyo programlarından vs katılımlara…

Nasıl destek verebilirsiniz?

 EĞER YABANCI DİLİNİZ VARSA VEYA TÜRKÇE KLAVYENİZ GÜÇLÜYSE?

 Youtube’daki videolarımın hepsi altyazı desteğine açık arzu ettiğiniz videonun alt yazılarını yazabilirsiniz. İstediğiniz dilde hatta türkçe’de yazabilirsiniz. Bu da işitme engelliler için fayda sağlar.

MONTAJDAN VE RENDERDEN ANLIYORSANIZ?

Mevcut videolarımı indirebilir veya adnansensoycom@gmail.com ‘dan talep edebilir ve yeni montajlar yaparak yükleyebilirsiniz

 SES KAYITLARI

Ses kayıtlarımı benden talep edebilir ve onları videolarla montajlayarak paylaşabilirsiniz. Radyo sohbetlerim vs ses kayıtlarımın orjinalleri elimde ve web sitemde box yükleme sayfasında var. Onların üzerine yüklemeler yapabilirsiniz.

 KİTAPLAR

Kitaplarımda eksik veya fazla gördüklerinizi yazabilir ve adnansensoycom@gmail.com mailime gönderebilirsiniz. İlk fırsatta kitapta ilgili değişikliği yapar ve Google Play’e yeniden yüklerim.

 HZ.MUHAMMED İZİNDE HİCAZ HARİTASI

Google Maps altyapısını kullanarak hazırladığım ve alanında çok ayrıcalıklı bir yere sahip olan gece-gündüzümü verdiğim haritamda görmediğiniz veya eklemek istediğiniz bir konum varsa onu da adnansensoycom@gmail.com mailime delilleriyle gönderebilirsiniz. İlk fırsatta inceleyip ücretsiz online haritamıza eklerim. Merak etmeyin notun açıklamasında katkıyı sağlayanı da not düşerim.

 METİN DESTEĞİ

Çok hoşunuza giden, beğendiğiniz ve faydalı gördüğünüz bir metni veya kendi metninizi bana gönderebilirsiniz. Radyo sohbetinde mi, videoda mı nasıl kullanmamı isterseniz kaynak belirterek bunu gerçekleştirebilirim.

 MOBİL UYGULAMA

obil uygulama yapabilecekler. Radyo sohbetlerim için veya sesli Kur’an meali çalışmam için veya videolarım için veya Hz.Muhammedﷺ izinde hicaz haritam için veya kitaplarım için bu çalışmayı yapabilirler. Mail ile bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

 TEKNİK DESTEK

Laptop, Tablet, PC, Cep telefonu, mikrofon, kamera gibi teçhizat bana temin tahsis etmek isterseniz adnansensoycom@gmail.com mailimden adres talebinde bulunabilirsiniz.

 SONUÇ:

 Adnan Şensoy olarak ben tek kişiyim. Bir din gönüllüsüyüm. Gönül insanı olmaya, erdemi yüceltmeye, yüce gönüllülük sergilemeye, tebliğ ile temsili yüklenmeye gayret ediyorum. Sitemde dediğim gibi SADE BİR KUL olarak tek kişi gayret ediyorum. Tüm çalışmalarımı kendi kısıtlı imkanlarımla ve yine tek başıma yapıyorum. Ve son nefesime kadar karşılığını Allah’tan umarak yapmaya devam edeceğim.

Allah niyetlerimize ve gayretlerimize merhamet etsin ve bizleri sevgisiyle onurlandırsın.